ZASADY PRZYJĘCIA DO KLAS I
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W ŚWIDNIKU
INFORMACJE OGÓLNE:
Do klas I przyjmowane są:
- dzieci 7-letnie – objęte obowiązkiem szkolnym,
- dzieci 6-letnie – zgodnie z wolą rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Zasady przyjęć
Do szkoły podstawowej dzieci przyjmowani są z urzędu (szkoła obwodowa) lub na wniosek rodziców (szkoła nieobwodowa).
- Kandydaci mieszkający w obwodzie danej szkoły
Kandydaci mieszkający w obwodzie szkoły podstawowej, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I wyłącznie w tej szkole – przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia. Do zgłoszenia rodzice dołączają oświadczenie o miejscu zamieszkania rodziców kandydata i kandydata. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem tzn. dziecko ma zapewnione miejsce w klasie I w szkole obwodowej, ale rodzice mogą starać się o przyjęcie dziecka do innej szkoły.
- Kandydaci spoza obwodu
- kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest szkołą obwodową, biorą udział w postępowaniu rekrutacyjnym,
- rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do dowolnie wybranych szkół, układając własną listę preferencji– nie ma ograniczenia liczby szkół, do których można ubiegać się o przyjęcie dziecka,
- szkoła umieszczona na pierwszym miejscu listy jest tzw. szkołą pierwszego wyboru,
- kandydaci przyjmowani są zgodnie z kryteriami określone przez Urząd Miasta Świdnik,
- umieszczenie na liście preferencji (na dowolnej pozycji) szkoły obwodowej oznacza, że dziecko ma w niej zapewnione miejsce w sytuacji, gdy nie zostanie zakwalifikowane do innej szkoły.
Złożenie wniosku/zgłoszenia
Aby poprawnie złożyć wniosek rodzice/ opiekunowie prawni powinni:
- wypełnić wniosek/zgłoszenie w wersji elektronicznej w oparciu o system ,,Nabór Szkoły Podstawowe” VULCAN
Rodzice dzieci, które nie posiadają nr PESEL:
- występują do dyrektora szkoły pierwszego wyboru z wnioskiem o wydanie numeru indentyfikacyjnego do systemu informatycznego,
- następnie postępują jak w pkt 4– w polu nr PESEL wpisują nr identyfikacyjny oraz podają serię i nr paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka.
Podpisy złożone na wniosku/zgłoszeniu są potwierdzeniem zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.
Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć.
Zapisy w drodze postępowania rekrutacyjnego:
Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy I po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana publiczna szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami. W postępowaniu rekrutacyjnym są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych.
Prosimy o zapoznanie się z uchwałą Rady Miasta Świdnik w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do pierwszych klas szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miejską Świdnik. Kryteria te zostały zmienione w odniesieniu do lat poprzednich. Poza kryteriami wraz z odpowiednią liczbą punktów prosimy zwrócić uwagę ma listę dokumentów niezbędnych do potwierdzenia kryteriów.
Wyniki postępowania rekrutacyjnego
Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do szkoły, jeżeli został zakwalifikowany do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu oraz podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły.
Procedura odwoławcza
Rodzice kandydatów, którzy nie zostali przyjęci mogą:
- wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do szkoły – w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych,
- po otrzymaniu uzasadnienia wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej – w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
Rekrutacja kandydatów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność
- Kandydaci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność (na pierwszy etap edukacyjny) mogą ubiegać się o przyjęcie do oddziałów ogólnodostępnych lub oddziałów integracyjnych.
- Do wniosku rodzice dołączają kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego – wydanego na pierwszy etap edukacyjny.
- Kopię orzeczenia składa się we wszystkich szkołach, w których wybrano oddział integracyjny lub podłącza w systemie, w przypadku podpisywania wniosku/zgłoszenia profilem zaufanym.
- Rodzice układają listę wybranych szkół, do których chcieliby zapisać dziecko, wskazują we wniosku:
- na początku oddziały integracyjne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, a następnie oddziały ogólnodostępne lub na początku oddziały ogólnodostępne, a następnie oddziały integracyjne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. - Dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nie ma naliczanych punktów za kryteria w oddziałach integracyjnych (miejsca przeznaczone dla dzieci niepełnosprawnych).
- O przyjęciu dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego do oddziału integracyjnego decyduje dyrektor szkoły.
- Postępowanie rekrutacyjne dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego do oddziałów ogólnodostępnych prowadzi komisja rekrutacyjna szkoły wg zasad opisanych powyżej.
Szanowni Rodzice i Opiekunowie kandydatów do klas 1 w roku szkolnym 2024/2025, prosimy o zapoznanie się z informacjami w sprawie zgłoszeń i zapisów w drodze rekrutacji do klas 1 w roku szkolnym 2024/2025.