Projekt krótkoterminowy Programu Erasmus+
w ramach Akcji kluczowej 1 w sektorze Edukacja szkolna
Tytuł projektu: „WAKE UP! GET THE POWER. Obudź się! Zdobądź tę moc. Wzmacnianie u uczniów motywacji, zaangażowania i umiejętności uczenia się”
Numer projektu: 2022-1-PL01-KA122-SCH-000073270
Termin realizowania projektu: 2.10.2022 – 2.04.2024
Maksymalna przyznana kwota dofinansowania: 26.475 EUR
Forma mobilności: sześć zagranicznych kursów i szkoleń nauczycieli
Liczba nauczycieli uczestniczących w projekcie: 10
Liczba mobilności: 16
Cele projektu:
- podniesienie poziomu motywacji do pracy wśród uczniów
- zwiększenie zaangażowania w naukę
- kształtowanie umiejętności uczenia się
- wzrost kompetencji społecznych i emocjonalnych
Projekty realizowane w ramach akcji KA1 22 „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w obszarze edukacji szkolnej mają na celu poprawę jakości pracy placówki oświatowej osiąganą przez udział jej pracowników w mobilnościach zagranicznych takich jak kursy i szkolenia, w trakcie których podnoszą oni własne kompetencje zawodowe.
W ramach projektu 10 nauczycieli SP3 odbędzie kursy zagraniczne z zakresu metodyki nauczania, psychologii i coachingu. Każdy z uczestników mobilności ukończy 1 lub 2 kursy. Łącznie zaplanowano sześć kursów: po dwa we Włoszech, Grecji i Hiszpanii. Program szkoleń został starannie dobrany tak, aby kompetencje nauczycieli służyły tworzeniu przyjaznego i inspirującego środowiska szkolnego.
Kursy i szkolenia:
1. „A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers”
Pięciu uczestników odbyło szkolenie z zakresu psychologii pozytywnej, inteligencji emocjonalnej, technik mindfulness oraz metod nauczania wspomagających koncentrację, kreatywność i motywację (6-11 lutego 2023, Włochy, Florencja)
2. „Drama and Experimental Learning for Inclusion”
Troje uczestników nauczyło się stosować w nauczaniu różnych przedmiotów techniki improwizacyjne i techniki dramy celem budowania zaangażowania i motywacji do pracy (17-22 kwietnia 2023, Grecja, Korfu)
3. „Development of affectivity, critical attitude and creativity in the foreign language classroom”
Dwoje uczestników zapoznało się z nowymi trendami metodycznymi w nauczaniu języków obcych, ze szczególnym uwzględnieniem rozwijania kreatywności i krytycznego myślenia (8-12 maja 2023, Hiszpania, Malaga)
4. „Motivation up"
Dwoje uczestników zapoznało się z nowoczesnymi metodami nauczania zwiększającymi aktywność ucznia podczas lekcji oraz jego zaangażowanie w proces uczenia się ę (8-12 maja 2023, Hiszpania, Sewilla)
5. "Introducing Mindfulness in Primary Schools" (wrzesień 2023,
Dwoje uczestników zapoznało się z założeniami holistycznego podejścia do kształcenia uczniów w szkole, ukierunkowanego na zbilansowany rozwój umiejętności wraz z zachowaniem dobrostanu ucznia. Nauczyciele poznali sposoby kształtowania uważności, koncentracji i kreatywności (25-29 września 2023, Włochy, Florencja)
6. "Project management for cross-cultural exchange projects in Europe"
Dwoje uczestników poznawało zasady zarządzania projektami europejskimi (październik 2023, Hiszpania)
Sposoby realizacji celów:
- lekcje prowadzone metodami zwiększającymi motywację i zaangażowanie (w każdym oddziale IV-VIII minimum jedna lekcja prowadzona metodami zwiększającymi motywację i zaangażowanie)
- cykl zajęć prowadzonych techniką dramy
- warsztaty dla uczniów prowadzone metodami rozwijającymi umiejętność uczenia się: jeden warsztat dla 30 uczniów klas 4-6 i jeden warsztat dla 30 uczniów klas 7-8
- przeprowadzenie międzynarodowego projektu internetowego eTwinning kształcącego kompetencje społeczne i emocjonalne oraz/lub kompetencje uczenia się
Produkty intelektualne projektu:
- przewodnik metodyczny dla nauczycieli zawierający scenariusze zajęć prowadzonych metodami zwiększającymi motywację do pracy i zaangażowanie
- zeszyt refleksji uczniowskich zawierający ankiety samooceny uczniów
- spektakl przygotowany technikami teatralnymi i improwizacyjnymi poświęcony kształceniu kompetencji społecznych i emocjonalnych oraz film, fotorelacja i scenariusz spektaklu
- Poradnik dla nauczycieli pod tytułem Jak uczyć uczenia się? zawierający instrukcje i porady dla nauczycieli do wykorzystania podczas warsztatów rozwijających umiejętność uczenia się, zdjęcia i grafiki ilustrujące techniki zastosowane podczas warsztatów dla uczniów klas IV-VIII, narzędzia do ewaluacji warsztatów
- raport i fotorelacja z projektu eTwinning
Koordynator projektu: Lilia Wawszczak
Podsumowanie:
Projekt WAKE UP to wartościowe doświadczenie edukacyjne, które wzmocni zasoby nauczycieli i uczniów. Projekt przyczyni się do podniesienia jakości nauczania w naszej szkole.
Spektakl profilaktyczny-Erasmus+
Warsztaty z cyklu "Jak się uczyć, żeby się nauczyć?"
Współpraca szkół w ramach programu Erasmus+.
Echange avec des collégiens polonais – LCE