W zimny, marcowy poranek wyruszyliśmy na spacer edukacyjny upamiętniający 83. rocznicę rozpoczęcia Akcji „Reinhardt”. Na placu Zamkowym wzięliśmy udział w prezentacji wystawy elementarnej IPN Aktion „Reinhardt” 1942-1943. Otwarcia ekspozycji dokonał Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie dr Robert Derewenda.
Ekspozycja przybliża jeden z najbardziej krwawych rozdziałów historii Zagłady europejskich Żydów – zbrodniczą operację eksterminacji Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i okręgu białostockiego przeprowadzoną w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach Endlösung der Judenfrage (tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej). Za datę symbolizującą rozpoczęcie akcji eksterminacyjnej uznaje się 16/17 marca 1942 r., gdy do Bełżca przywieziono pierwszy transport Żydów z lubelskiego getta.
W drugiej części naszej wyprawy ruszyliśmy na spacer edukacyjny „(Nie)obecni mieszkańcy”, który był poświęcony społeczności żydowskiej Lublina – jej życiu przed II wojną światową oraz tragicznym losom w czasie niemieckiej okupacji.
Pierwsza część spaceru przybliżyła codzienne życie dawnych mieszkańców. Młodzież odwiedziła m.in. teren dawnej dzielnicy żydowskiej, największą przedwojenną jesziwę na świecie - Jeszywas Chachmej Lublin oraz jedyną zachowaną synagogę Chewra Nosim.
Druga część skupiła się na dramatycznych wydarzeniach związanych z Aktion Reinhardt. Uczestnicy poznali m.in. miejsca, gdzie znajdował się sztab akcji i inne budynki administracji niemieckiej, gdzie przechowywano zrabowane mienie oraz organizowano transporty do obozu zagłady w Bełżcu. Wyprawa zakończyła się na lubelskim Umschlagplatzu przy ul. Zimnej.
83 rocznica Akcji „Reinhardt
