Podstawa prawna: art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737)
Burmistrz Miasta Świdnik zwraca się z prośbą do rodziców/opiekunów prawnych, których dzieci urodzone w latach 2006, 2007, 2008, 2009 zamieszkują na terenie Gminy oraz uczęszczają do szkół znajdujących się poza Gminą Świdnik lub realizują obowiązek nauki w inny sposób, o przedłożenie w terminie do 30 września 2024 pisemnej informacji o formie spełniania obowiązku nauki przez syna/córkę.
Informację należy przedstawić w formie zaświadczenia ze szkoły ponadpodstawowej lub oświadczenia rodziców/prawnych opiekunów. Druk można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Świdnik w BIP w zakładce Edukacja - obowiązek szkolny i nauki.
Zaświadczenie lub oświadczenie o miejscu spełniania obowiązku nauki należy złożyć:
- papierowo, dostarczając bezpośrednio do Biura Obsługi Urzędu Miasta Świdnik lub za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Miasta Świdnik ul. Stanisława Wyspiańskiego 27, 21 040 Świdnik z dopiskiem Wydział Zarządzania Oświatą;
- za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej;
- mailowo na adres urzad@e-swidnik.pl, w formie załączonego skanu lub fotografii wypełnionych i podpisanych dokumentów.
Ważne informacje:
- Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia.
- Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.
- Obowiązek szkolny spełnia się przez uczęszczanie do szkoły podstawowej publicznej albo niepublicznej.
- Po ukończeniu szkoły podstawowej obowiązek nauki spełnia się przez:
- uczęszczanie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadpodstawowej;
- realizowanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, przygotowania zawodowego u pracodawcy.
- Obowiązek szkolny i obowiązek nauki mogą być spełniane również przez uczęszczanie do przedszkola lub szkoły:
- za granicą (w tym na podstawie umów międzynarodowych lub porozumień o współpracy bezpośredniej zawieranych przez szkoły, jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej lub w ramach programów edukacyjnych Unii Europejskiej;
- przy przedstawicielstwie dyplomatycznym innego państwa w Polsce
- uczęszczanie do szkół i zespołów szkół w Polsce oraz przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczpospolitej Polskiej, które prowadzą kształcenie dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego, określoną w art. 47 ustawy Prawo oświatowe.
- Uczeń, który ukończył szkołę ponadpodstawową przed ukończeniem 18 roku życia, może również spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie do szkoły wyższej lub na kwalifikacyjne kursy zawodowe.
- Nie spełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Oznacza to, że na rodzica/opiekuna prawnego dziecka może być nałożona grzywna w celu przymuszenia do spełnienia ciążącego na nim obowiązku nauki u dziecka.
Obowiązki rodziców dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu:
- Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do:
- dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły;
- zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne;
- zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowywanie się do zajęć;
- informowania, w terminie do dnia 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o realizacji obowiązku szkolnego spełnianego za granicą, lub przy przedstawicielstwie dyplomatycznym innego państwa w Polsce.
- Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi nauki, na żądanie wójta gminy, na terenie której dziecko mieszka, są obowiązani informować go o formie spełniania obowiązku nauki przez dziecko i zmianach w tym zakresie.
- Rodzice dziecka realizującego obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą są obowiązani do zapewnienia dziecku warunków nauki określonych w tym zezwoleniu.
POSTĘPOWANIE EGZEKUCYJNE
Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe, niespełnianie obowiązku, o którym mowa w art. 31 ust. 4 (tj.: obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego), obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Rodzice dziecka podlegającemu obowiązkowi nauki obowiązani są do informowania Burmistrza Miasta Świdnik na terenie której dziecko mieszka, w terminie do 30 września każdego roku, o realizacji obowiązku nauki spełnianego w sposób określony w art. 36 ust. 10 lub 11 ustawy Prawo oświatowe oraz o każdej zmianie w tym zakresie.