Dnia 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Ma zachęcić do wspólnej lektury.
W naszej szkole święto czytania trwało prawie cały tydzień. Zaczęło się od wizyty u przedszkolaków pani Pauliny Zakrzewskiej – bibliotekarki z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.
Przez kolejne dni swoim młodszym kolegom czytali siódmo- i ósmoklasiści. W jednej z klas pojawił się nawet pan wicedyrektor Arkadiusz Pszeniczka. Dla wszystkich było to ciekawe doświadczenie. Mówili, że chętnie je kiedyś powtórzą…
Warto wiedzieć:
Eksperci są zgodni co do tego, że głośne czytanie chroni dzieci przed uzależnieniem od telewizji i komputerów. Pozwala też rodzicom – poprzez literaturę – propagować dobre wzorce zachowań i wartości. Psychologowie podkreślają, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać. Jednocześnie rozwija się jego zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Przy wspólnej lekturze buduje się też wzajemne zaufanie, co w przyszłości pozwala lepiej rozwiązywać problemy wieku dorastania.
Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców, a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt.