Szkoła Podstawowa nr 3 jest jedną z trzech placówek w województwie lubelskim i jedyną w naszym mieście, które realizują program DSD1, przygotowujący uczniów do międzynarodowego egzaminu i zdobycia certyfikatu z języka niemieckiego. Między innymi o nim rozmawiali z władzami i nauczycielami „Trójki” przedstawiciele Centralnego Wydziału Szkolnictwa za Granicą ZfA w Warszawie, którzy gościli w Świdniku we wtorek.
Do naszego miasta przyjechali Henning Christiansen, doradca metodyczny oraz Birgit Mohr, opiekun na wschodni region Polski. W spotkaniu wzięła też udział Malin Szymlek z Dortmundu, stypendystka organizacji Kuturweit, która od kilku dni wspiera naukę języka niemieckiego w świdnickiej placówce jako native speaker.
– Dyskutowaliśmy o funkcjonowaniu klas niemieckojęzycznych i oddziałów dwujęzycznych, ponieważ w naszej szkole już od klasy I uczymy, oprócz języka angielskiego, drugiego języka obcego – niemieckiego. W klasie VII tworzony jest natomiast oddział dwujęzyczny z wiodącym językiem niemieckim. Przedstawiliśmy też naszym gościom działalność związaną z wymianą młodzieży ze szkoła w Bad Homburg oraz wyjazdami naszych uczniów do Niemiec, Austrii i Szwajcarii – wyjaśnia Leszek Kalicki, dyrektor SP nr 3.
Jednym z punktów wizyty było także omówienie organizacji egzaminu DSD1, o której opowiadały Małgorzata Stępień i Anna Owsicka-Mazur, nauczycielki języka niemieckiego w „Trójce” i egzaminatorki DSD.
– Uczniowie mają możliwość zdobycia międzynarodowego certyfikatu DSD1 na poziomie B1. Później mogą kontynuować naukę w szkole średniej, osiągając poziom B2/C1 i zdobyć dyplom DSD drugiego stopnia. W dalszej kolejności posiadanie takiego certyfikatu daje możliwość studiowania na wielu polskich i europejskich uczelniach, uzyskania stypendiów w krajach niemieckojęzycznych, a w przyszłości może ułatwić podjęcie w nich pracy – podkreślają obie panie.
Niemieccy goście byli pod wrażeniem aktywności i działań, jakie oferuje szkoła, jeżeli chodzi o nauczanie języka niemieckiego.